wikipuan

Türkiye'deki puan siteniz.

Kategoriler
Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Kariyer Fırsatları Nelerdir?

Acil Durum ve Afet Yönetimi Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Kariyer Fırsatları Nelerdir?


Acil Durum ve Afet Yönetimi Ön Lisans Bölümü Nedir?

Türkiye'de ilk kez 2000'li yılların başında bazı üniversiteler bünyesinde açılan Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümü, afet yönetimi ve sivil savunma konularını içeriyordu. Ancak tam anlamıyla Acil Durum ve Afet Yönetimi adıyla ön lisans programı olarak ilk kez 2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İstanbul Üniversitesi tarafından açıldı. 1999 depremleri sonrası bilincin gelişmesi gibi nedenlerle bu bölüme olan ilgi ve ihtiyaç arttı. Bu da 2000'li yılların başından itibaren sayılarının giderek artmasını sağladı. Günümüzde Türkiye'de 30'un üzerinde üniversitede Acil Durum ve Afet Yönetimi ön lisans programı bulunuyor.

Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü, acil durumların ve afetlerin etkin bir şekilde yönetilmesi için gerekli planlama, hazırlık, müdahale ve iyileştirme süreçlerini üstlenen kritik bir alanı temsil eder. Bu bölümde öğrenim gören bireyler, hızlı ve etkili bir şekilde hareket ederek insan hayatlarını koruma ve maddi zararı minimize etme yeteneklerini kazanırlar. Doğal afetler, terör saldırıları, yangınlar, trafik kazaları, kimyasal sızıntılar ve diğer acil senaryolar gibi geniş bir yelpazeye karşı hazırlıklı olmak adına gerekli bilgi ve beceriler bu bölümde öğrencilere sunulur.

Bu program aynı zamanda iletişim, liderlik, kriz yönetimi ve psikolojik destek gibi konuları da ele alarak öğrencilere acil durumlar sırasında gerekli olan çok yönlü yetenekleri geliştirme fırsatı sunar. Mevcut ve potansiyel tehditlere karşı toplumları hazırlamak ve korumak amacıyla, öğrencilerin sahip olduğu bilgi ve beceriler acil durum ve afet anlarında hayati öneme sahiptir

Acil Durum ve Afet Yönetimi  Bölümüne Yerleşme Koşulları Nelerdir?

Bölüm bir önlisans programıdır, yani eğitim süresi 2 yıldır. Bölüme yerleşmek isteyenler ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girmekTYT puan türünden lgili üniversitenin belirlediği taban puanı tutturmak. 2023 ÖSYM verilerine göre bu programa yerleşenlerin TYT puanı en düşük 217 en yüksek 304 arasında değişmektedir. Bölümü başarı ile bitirenlere ‘’Acil Durum ve Afet Yöneticisi’’ unvanı verilir. Mezunlar ‘’tekniker’’ unvanı ile görev aldıkları için ‘’Acil Durum ve Afet Yönetimi Teknikeri’’ olarak da anılır. Programın eğitimi dört dönem halinde verilir.

Acil Durum ve Afet Yönetimi ön lisans mezunları DGS ile hangi lisans programlarına yerleşebilirler. Tıklayınız

Acil Durum ve Afet Yönetimi Program Dersleri ve Eğitim Müfredatı

Acil Durum ve Afet Yönetimi bölümü eğitim süresi 2 yıldır.

Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı, öğrencilere çeşitli alanlarda kapsamlı eğitimler sunmaktadır. Bu program kapsamında öğrencilere; temel anatomi ve fizyoloji, afet ve acil durum mevzuatı ile yasal haklar, yangın güvenliği ve itfaiye hizmetleri gibi konularda geniş kapsamlı bilgi sağlanmaktadır. Aynı zamanda afet yönetimi alanında da derinlemesine bilgiye ulaşmaları amacıyla afet yönetimi dersleri verilmektedir.

içeriği sadece bununla sınırlı değildir. Öğrencilere aynı zamanda afetlerde arama-kurtarma operasyonlarını etkili bir şekilde yürütebilmeleri için acil yardım ve kurtarma çalışmaları, afet ve acil durum planlaması, afet ve acil durum psikolojisi ve iş sağlığı güvenliği ilkeleri de öğretilmektedir. Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikelere karşı hazırlıklı olabilmeleri adına afetlerde kimyasal-biyolojik-radyolojik-nükleer tehlikeler konusunda da ayrı bir ders verilmektedir.

Programın özgünlüğü ayrıca saha deneyimine de dayanmaktadır. Öğrenciler, teorik bilgileri pratik uygulamalarla birleştirme fırsatı bulmakta ve eğitimleri süresince 1. sınıf yaz döneminde zorunlu alan stajı yapmaktadırlar. Bu sayede öğrenciler, aldıkları teorik bilgileri gerçek dünya koşullarında uygulayarak, sahadaki deneyimleriyle birleştirebilmektedirler.

Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı Mezunları Ne İş yapar? Kariyer Fırsatları Nelerdir?

Acil Durum ve Afet Yönetimi Programı mezunları, geniş bir iş olanakları yelpazesine sahiptir. Bu mezunlar, özellikle sivil savunma arama ve kurtarma birlik müdürlükleri gibi kamu kuruluşlarıyla birlikte özel sektörde de birçok alanda çalışma fırsatı yakalayabilirler.

Mezunlar, özellikle il afet ve acil durum müdürlükleri, belediyeler, 112 acil servis merkezleri ve itfaiyeler gibi kritik kamu hizmeti veren kuruluşlarda koordinatör ve yönetici pozisyonlarında çalışabilirler. Bu alanlarda afetlerin etkilerini yönetme, acil durum planlaması yapma ve koordinasyonu sağlama gibi önemli roller üstlenebilirler. Ayrıca, özel sektörde de acil durum ve afet yönetimi danışmanlığı, güvenlik firmaları ve risk yönetimi şirketlerinde uzman olarak görev alabilirler.

Programın geniş kapsamlı eğitimi sayesinde mezunlar, kriz yönetimi, iletişim becerileri, liderlik yetenekleri ve saha deneyimi gibi çok yönlü yeteneklerle donanımlı olarak çalışma hayatına adım atabilirler. Bu mezunlar, toplum güvenliğini ve kriz anlarında etkili müdahaleyi sağlamak adına büyük bir rol üstlenerek, acil durum ve afet yönetimi alanındaki iş olanaklarından yararlanabilirler.

Eğitimlerini Lisansa tamamlamak isteyen Acil Durum ve Afet Yönetimi  mezunları DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile lisans programlarına geçiş yapabilmektedir.

Acil Durum ve Afet Yönetimi Ön Lisans Mezunları KPSS le Atanırlar mı?

Acil Durum ve Afet Yönetimi ön lisans mezunları için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile kamu kurumlarına atama imkanı bulunmaktadır.

Acil Durum ve Afet Yönetimi ön lisans mezunları için Yükseköğretim Kurulu tarafından çıkarılan "A Grubu Kadrolara İlişkin Tabloda" Acil Durum ve Afet Yönetimi ön lisans mezunlarına kamu kurumlarında istihdam olanağı tanınmıştır. 

Bazı yerel yönetimlerde de zabıta memuru, itfaiye eri, sivil savunma uzmanı gibi kadrolara KPSSP93 (Ön Lisans Düzeyi) puan türüyle başvuru hakkı vardır.

Sonuç olarak, Acil Durum ve Afet Yönetimi ön lisans mezunları için kamu kurumlarında istihdam olanağı bulunmakta ve KPSS başarısıyla atamalar yapılmaktadır.

Acil Durum ve Afet Yönetimi  Ön lisans bölümü taban puanları için tıklayınız
Acil Durum ve Afet Yönetimi  Ön lisans bölümü için kaç net yapmak gerekir tıklayınız
taban puanları taban başarı sırası kariyer fırsatları nelerdir Acil Durum ve afet yönetimi ne iş yapar eğitim müfredatı dersleri dgs ile geçiş varmı kaç net gerekir yerleşme koşulları nelerdir bölümü nedir
Yorum Formu
captcha